5+1 TIPP az esküvői szertartás tökéletes zenei aláfestéséhez – I. rész
Szertartásvezetőként, ceremóniamesterként gyakran tapasztalom, hogy a menyasszony, ill. vőlegény számára az esküvői szertartásra szánt dalok összeválogatása milyen nagy fejtörést okoz. E tekintetben persze számít a pár ízlése, stílusa. Az esküvő tematikája, de még az esküvői helyszín is meghatározó lehet.
Mennyi dalt válassz a szertartáshoz? Hogyan készítsd el a listát? Ez mindig függ attól, hogy a szertartás hogyan épül fel, mik a főbb elemei, azok milyen sorrendben követik egymást.
De legalább ilyen fontos, hogy kit bízunk meg a szertartás hangosításával, valamint a hangosítás technikai feltételeinek megléte sem elhanyagolható.
Íme néhány tanács, tipp, amelyeket ha megfogadsz, az esküvői szertartás zenei aláfestése tökéletes lesz!
Álmatlan éjszakák a bevonuló zene miatt?
Neked is vannak álmatlan éjszakáid a szertartás zenéinek kiválasztása miatt? Nem tudsz dönteni, hogy milyen stílusú dalokat válassz a ceremóniára? Klasszikus, vagy inkább modern dalokat? Aggódsz a bevonuló zene miatt -, hogy a legújabb romantikus slágert, vagy a kedvenc Disney meséd betétdalát válaszd?
Ha a válaszod igen, akkor ez a cikk Neked íródott! Hasznos tippeket, tanácsokat osztok meg Veled ebben a cikkben, tanulságos történeteket olvashatsz, amelyeket az elmúlt 15 év során, mint szertartásvezető, anyakönyvvezető gyűjtöttem össze. Hogy az esküvői szertartásod zenei aláfestése tökéletes legyen!
1. Szükséges zenei aláfestés az esküvői szertartáson?
Az esküvői szertartás alatt megszólaló zenéknek igenis van létjogosultsága! Ezt a tényt a legegyszerűbben egy valós történettel szeretném alátámasztani.
Az ominózus esküvő egy nagyon szép helyszínen volt, ősfákkal övezett, romantikus tóparton, a természet lágy ölén. A menyasszony úgy döntött, hogy nem rontja el ezt a csodálatos hangulatot „holmi” Ed Sheeran dallal, vagy a Nászinduló akkordjaival. Ő bizony madárcsicsergésre fog bevonulni.
Na madárcsicsergés az éppen nem volt. Ellenben kínos csend igen..
A vendégek elfoglalták a helyüket a szertartás helyszínére előkészített padokon és mindannyian izgatottan vártuk a menyasszonyt. Vártuk, mikor csendül fel a bevonuló zene – ez az egyértelmű jel ugyanis minden résztvevő számára, hogy kezdődik a szertartás! Azaz rövidesen megjelennek kis kosaraikkal a sziromszóró lánykák, a vőlegény unokaöccse a gyűrűkkel, majd másodperceken belül megpillanthatjuk az ifjú párt, akik a zene ritmusára, lassú lépésekkel bevonulnak a virágszőnyegen.
Ezen az esküvőn azonban hiába is vártuk, nem volt jel. A vendégek mozgolódtak, hátra-hátra fordultak, mikor pillanthatják meg az ünnepelteket.. Akik egyszer csak megjelentek, egyszer csak elindultak és megkezdték a bevonulást. Kínos csend volt mindeközben, érezhető feszültség. Valahogy mindenkinek hiányérzete volt.
Bár a szertartás végén a taps valamelyest pótolta a vidám kivonuló zenét, de megjegyzem, a szertartás többi részéről is nagyon hiányoltam a kellemes, halk dalokat.
Összegezve: biztosan állítom, a kellemes, jól megválasztott, visszafogott dallamok csak emelik egy szertartás hangulatát. Ne aggódjunk amiatt, hogy a zene elvonja a figyelmet a szertartásvezető beszédéről. Egy jó szertartásvezető nem unalmas, odafigyelnek rá, a ceremónia elejétől a végéig fent tudja tartani a figyelmet.
Ám ha mégis úgy döntünk, hogy a szertartás közben mellőzzük az aláfestő zenét, egy szép bevonuló dalt mindenképp válasszunk!
2. Kire bízzuk a szertartás hangosítását?
Sokan nem is gondolnák, milyen fontos kérdés, hogy kit bízunk meg a szertartás hangosításával. Tévedés azt hinni, hogy a szertartás tökéletes zenei aláfestéséhez elegendő a bevonuló zene és a szertartás alatt felcsendülő dalok kiválasztása. Ha kitaláltuk, hogy milyen stílusú és mely dalok szóljanak a ceremónia során, azaz megvagyunk a zene-lista összeállításával, még koránt sem ért véget a feladat.
A sok teendő mellett gyakran hátérbe szorul a hangosításért felelős személye kiválasztása. Úgy vagyunk vele, hogy majd csak lesz valaki, aki lejátssza a gondosan kiválogatott dalokat. Vagy éppen túl későn jut eszünkbe, és akkor már nincs idő ezzel foglalkozni. Pedig ez sem elhanyagolható! A zeneileg tökéletes szertartáshoz nem elegendő a zene-lista összeállítása. A szertartás hangosítása ennél sokkal összetettebb feladat! Jelenti ez
- – a dalok megfelelő sorrendben történő lejátszását,
– az egymás után következő dalok közötti átmenet megteremtését,
– a mikrofon és a dalok hangerejének megválasztását,
– a szertartás menetéhez igazodva, azoknak a ceremónia közben történő módosítását,
– a hangtechnikai eszközök tökéletes kezelését,
– a legtöbb esetben annak biztosítását is.
Éppen ezért, nagyon fontos kérdés, hogy ki lesz az, aki az esküvői szertartás során a fent írt feladatokról, azaz a hangosításról gondoskodik. Mint szertartásvezető, ill. ceremóniamester az alábbi lehetőségekkel találkoztam:
Ki hangosítja a szertartást?
-
-
- a) a DJ,
b) a zenekar egy tagja,
c) az esküvői helyszíntől „valaki”
d) egy vendég,
e) az anyakönyvvezető maga,
f) senki.
- a) a DJ,
-
Az alábbiakban kifejtem a véleményem mindegyik verzió kapcsán. Leírom a saját gondolataimat az elmúlt 15 évben tapasztaltak alapján. Valós (!) példákkal is alátámasztom, mint anyakönyvvezető, ill. szertartásvezető melyik megoldás az, amit javaslok, ill. melyik az, amelytől óva intek minden esküvőre készülő párt.
a, DJ
Amennyiben az esküvőtök hangulatáról – a zenét illetően – DJ gondoskodik, akkor nyert ügyetek van. Nyilvánvalóan a DJ a legalkalmasabb személy erre a feladatra. Nem csak azért, mert ez a szakmája, tökéletesen ért hozzá, hanem mert megvannak hozzá a szükséges kellékei, felszerelései is. És ez bizony nem egy elhanyagolható dolog!
A legjobb, amit tehettek a szertartás tökéletes hangosításáért, hogy DJ-t kértek fel erre a feladatra. Nem fog neki gondot okozni sem a hangosítás, sem a technikai háttér biztosítása. (Célszerű az árajánlat kérés során erre is kitérni! Sok DJ ezért nem kér külön díjazást, és bónuszként kínálja a szolgáltatást. )
b, a zenekar egy tagja
Ha az esküvőn nem DJ a zenei szolgáltató, gyakran a zenekar egy tagja szokta vállalni a hangosítást. Tapasztalatom szerint a saját technikai eszközeikkel gond nélkül is meg is oldják. De megjegyzem, egy zenekarnak általában nem kelléke a laptop, arról minden bizonnyal Nektek kell gondoskodnotok.
c, az esküvői helyszíntől „valaki”
Sok esetben találkozom azzal a felajánlással, hogy a helyszín részéről ingyen és bérmentve vállalják a hangosítást. Az olcsó húsnak híg a leve tipikus esete ez.. Ugyanis általában egy épp arra a fél órára ráérő kolléga „ugrik be letudni a dolgot”, pl. az egyik pincér, a biztonsági őr, a tulajdonos unokája, vagy éppen maga a tulajdonos.
Miért ne? Íme a történet..
Amellett, hogy a helyszín biztonsági őre éppen a szertartás legviccesebb résznél indította el a Mama indulnom kell című – vidámnak nem éppen nevezhető – dalt, és mindezt tette 1000 decibellel.. már csak az volt a hab a tortán, hogy tette ezt egy lyukacsos trikóban (abban a nagyon retro fazonú nylonban, amit még apukám hordott fiatal korában, és ami már akkor sem volt divatos szerintem), a középpontban ülve, mellettem a színpadon, csámcsogva-rágózva (talán éppen csak lufit nem fújt belőle). Nyilván a srác „jól őrizte a biztonságot”, de a szertartás hangosítására sajnos minden tekintetben alkalmatlan volt.
Amikor arról kell döntenünk, hogy a DJ-nek fizessünk-e esetleg egy picit többet, vagy fogadjuk-e el az „ingyen” szolgáltatást, akkor valójában arról döntünk, hogy tökéletes lesz a zenei aláfestés a szertartásunk alatt, vagy sem.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy a rendezvényhelyszín részéről az ingyenesként/ajándékként ajánlott szolgáltatás valójában minden bizonnyal nincs ingyen. Hiszen a ceremónia lebonyolításának árában ez bőven benne foglaltatik – csak nem éppen ezen a jogcímen..
Szóval óva intek mindenkit ettől a verziótól, én semmiképp nem ajánlom. De ha gondolkodnátok mégis rajta, tegyetek fel egy egyszerű teszt-kérdést a szervezőnek! Mégpedig: hogy az ajánlatukban szereplő szolgáltatás szerint ki fog hangosítani a szertartáson? Ha az illető hezitál és nem ad egyértelmű választ, akkor gyanakodhattok.. Persze nem arról van szó, hogy a rendezvényhelyszín szervezője nem tudja a választ. Éppen hogy jól tudja, azaz: aki éppen ráér.. – de azért ezt mégsem mondhatja.
d, egy vendég
Hacsak nem egy olyan vendéget kérünk fel erre a fontos feladatra, aki valamicskét ért a hangtechnikához, akkor ez a verzió sem igazán jó megoldás. Bár vitathatatlan, hogy garantáltan elegáns lesz az illető, ami nem mellékes, ha már a középpontban kell szerepelnie. Ha azonban egyáltalán nem csinált még ilyet a kiválasztottunk, és csak leültetjük őt egy laptop elé annyi instrukcióval, hogy a bevonuláshoz a második dalt indítsa, a kivonuláshoz meg az ötödiket, az összes többit meg ezek között.. Nos, tulajdonképpen így fog tenni, pontosan ez fog történni: a bevonuláshoz elindítja a második dalt, a kivonuláshoz elindítja az ötödiket, és az összes többi dal is meg fog szólalni a kettő között rendre. De hogy milyen hangerővel, milyen átmenettel..
Ha egy mód van rá, ne hozzuk a vendégedet ilyen kellemetlen helyzetbe. Azért sem, mert a vendégek szórakozni akarnak az esküvőn, lazítani és jól érezni magukat. Egy ilyen teherrel a vállukon épp az ellenkezőjét érjük el.
e, az anyakönyvvezető maga
A közigazgatásban eltöltött éveim alatt, közel 10 éven át dolgoztam anyakönyvvezetőként. A polgári szertartás kellékei közé tartozott egy kis kompakt hifi, amely kazetta és CD lejátszására is alkalmas volt. Az a kis gömbölyű, UFO formájú darab volt, máig emlékszem a színére, talán még a szagára is, amikor a szertartás vége felé már kezdett felmelegedni..
Nos, ezt a magnót a szertartás közben az anyakönyvvezető kezelte maga, azaz én. Visszaemlékezve erre a „fapados” megoldásra, most is megmosolyogtat. Valószínűleg borzasztóan ügyetlen lehettem, beszéd közben hangosítottam, léptettem a CD-t.. Ráadásul akkoriban minden menyasszony az Úgy szeretném meghálálni c. dalt kérte szülőköszöntő gyanánt, nagyon kellett figyelni, nehogy eltévesszem!
Update: a cikk megjelenése előtt pár nappal beszélgettem egy párral, akiknek ceremóniamesterként fogok segíteni az esküvőjükön. Szó esett a hivatalos házasságkötésről is – a cikk kapcsán érdeklődve – kérdeztem, hogyan oldják meg a hangosítást, a zenei aláfestést. A menyasszony szerint annyit kért az anyakönyvvezető, hogy CD-n vigyék a zenéket, amiket szeretnének hallani a szertartás során.. Szóval a hivatalban még mindig így működik a hangosítás, az esküvő zenei aláfestése…
f, senki
Gyakran veszek részt egészen szűk körű, tényleg csak a családtagok részvételével megrendezett esküvőn. Ezeken a ceremóniákon szokott az előfordulni, hogy tulajdonképpen senki nem hangosít. Bár szól a zene a szertartás kezdetétől a végéig, azonban nincs senki, aki azzal menet közben foglalkozna.
Ezt úgy kell elképzelni, hogy adva van egy mobiltelefon, amelyről valaki elindítja a dalokat a bevonulás előtt, és azok egészen a szertartás végéig szólnak. Valahonnan. Valamilyen sorrendben. És valamilyen hangerővel.
Ha ez mondjuk egy válogatás, valamilyen mentett lista és nem youtube-ról megy, és nem is túl hangos, akkor elmegy. Ám egy konkrét példa: az egyik esküvőn, amelyen mint szertartásvezető közreműködtem, youtube-os lejátszási listát indított el a vőlegény. És egyszer csak megszólalt a reklám! Máig emlékszem, a VolksWagen-nek valamelyik terepjárójáról szólt.. Szerencsére, ez egy szűk körű, családias esküvőn történt, nem volt akkora tétje a dolognak. A második reklámnál (mivel nem nyomtuk meg azt a bizonyos „Hirdetések átugrása” gombot) – félbeszakítva a szertartást – megkértem a vőlegény tanúját, hogy legyen szíves és inkább kapcsolja ki a zenét..
Összefoglalva: ne vegyük félvállról a hangosítás kérdéskörét! A szertartás tökéletes hangosításához, túl a jól megválogatott zenéken szükség van valakire, aki kellő magabiztossággal és felkészültséggel biztosítja a ceremónia során a zenei aláfestést, a beszédek hallhatóságát. Ehhez azonban persze a megfelelő technikai eszközök is kellenek – lásd a következő pontban.
3. Mire van szükség a szertartás hangosításához?
Ez konkrétan a szertartás hangosításához szükséges technikai feltételek meglétét jelenti. Milyen technika áll, vagy éppen nem áll rendelkezésére. Mi az, amit Nektek kell biztosítani, mi az, amit a rendezvényhelyszín biztosít. Mi az, amire akár az anyakönyvvezetőnek, szertartásvezetőnek szüksége lehet.
DJ Mooger-rel, azaz Molnár Gergővel gyakran dolgozunk együtt esküvői rendezvényeken (fenéket dolgozunk, hiszen mindketten hobbinknak hódolunk!). Mint a téma szakértőjét – kérdeztem meg arról, melyek azok technikai eszközök, feltételek, amelyre egy átlagos szertartás hangosítása során feltétlenül szükség lehet.
„Véleményem szerint a következő eszközök elengedhetetlenek egy szertartás hangosításához:
-
-
- a) 1 db kompakt zenekari keverő
b) 2 db vezeték nélküli mikrofon
c) 1 db mikrofonállvány
d) 1 db laptop
e) 2 db aktív hangfal állványon
+ zajszűrő, elegendő kábel, asztal.
- a) 1 db kompakt zenekari keverő
-
a, 1 db kompakt zenekari keverő
– Egyrészt erre kötöm rá a mikrofonokat, ez továbbítja a jelet a hangfalakra. A mikrofonokat ezen a keverőn tudom beállítani, hogy szépen- tisztán szóljanak, meglegyenek a frekvenciák és ne gerjedjenek.
– Másrészt, ha videofelvétel is készül az esküvőn, és a videós direktbe ráköti a keverőre a rekorderét, akkor sokkal jobb minőségben fel tudja venni a közvetlen jelet.
– A zenék bejátszásához használt laptopot szintén a keverőre kötöm rá.
b, 2 db vezeték nélküli mikrofon
– Egy a szertartásvezető részére,
– egy pedig az ifjú párnak, hogy az IGEN kimondása, ill. az egymásnak írt fogadalmuk, esetleg a szülőkhöz szóló köszöntőjük mindenki számára jól hallható legyen. Nem mellesleg a videofelvétel hangminősége is jobb lesz!
c, 1 db mikrofonállvány
Az ifjú pár által használt mikrofont egyszerűen az asztalra szoktunk helyezni. Semmiképp nem javaslom számukra az állvány használatát, mert csak útban lenne, ill. a fotó/videofelvételek miatt sem szerencsés. A szertartásvezetőnek viszont szüksége van mikrofonállványra!
d, 1 db laptop
A legalkalmasabb a zenék bejátszásához egy laptop, amely bármilyen formátumban, bármilyen adathordozón kapott zenét felismer és le tud játszani.
e, 2 db aktív hangfal
A szertartás hangosításához nincs szükség nagy teljesítményű speaker-re, hiszen ez csupán a beszédekhez és háttérzenéhez kell. Megfelelő lehet akár egy komolyabb hifi-hangfal teljesítményével egyenrangú hangfal is. Ami viszont nagyon fontos:
– a hangfalak állványon legyenek,
– és megfelelő távolságban egymástól, a násznéptől, de főleg a mikrofontól!
+, Zajszűrő, kábelek, asztal
Érdemes lehet egy zajszűrőről, vagy DI Box-ról gondoskodni az olyan helyszíneken, ahol régebbi a villamos hálózat, netán nem megfelelő a földelés. Mert ezekkel az írt problémákra érzékeny hangfalak „búgását”, az alapzaj nagy részét jellemzően ki lehet szűrni!
Természetesen mind elektromos-, mind hang-kábelre szükség van! Tapasztalataim szerint gyakran előfordul, hogy a szertartás helyszínétől messze van az áramforrás. De arra is szoktam figyelni, hogy a kábelt ne vezessem át a szertartás helyszínén, a násznép ne bukjon fel benne, vagy a szertartásvezető ne taposson rajta. Ilyenkor bizony meg kell kerülni az egész szertartás helyszínét a kábellel. Szóval kábelből sosem elég!
És végül, de nem utolsó sorban: egy asztalra is szükségem van, amelyre a laptopot, ill. a keverőt tehetem.”
Az előbbiekben írt felsorolás tükrözi Mooger, és általánosságban a DJ-k felkészültségét. Tapasztalataim alapján csak megerősíteni tudom, hogy a felsoroltakra tényleg szükség van ahhoz, hogy a ceremónia hangosítása tökéletes legyen.
A magam részéről, mint szertartásvezető mindig jelzem a menyasszonynak, ill. a vőlegénynek, hogy a szertartás során szükségem van egy állványos (!) mikrofonra. Ez nagyon fontos, mert a ceremónia közben a kezem „foglalt”. A beszédem, vagy éppen a gyűrűpárna, vagy az emlékkészítés kellékei azok, amik miatt nem tudom a mikrofont is tartani.
Gyakran használnak a DJ-kollégák mikroportot is, ám ez számomra kevésbé jó megoldás. Egyrészt mert sokszor olyan a ruhám, hogy nem lehet rácsíptetni, csak a szalagra, ami viszont nem stabil, nem tartja jól a mikrofont. Másrészt viszont a szertartás során végig instruálom a párt: álljatok fel / gyertek közelebb / maradjatok itt / ne-ne ülj még le! – ezek olyan „vezényszavak”, amelyeket nem kell, hogy a vendégsereg is halljon. Mikrofon esetében egyszerűen „mellé beszélek” – úgy értem, szó szerint a mikrofon mellé – , a mikroportnál viszont le kell takarnom a portot a kezemmel, ami viszont kis zajjal jár.
Amit tanácsolhatok: minden esetben kérdezzetek rá, hogy a helyszínnek van-e saját hangtechnikája a szertartás hangosításra vonatkozóan. Milyen eszközről játsszák a zenét, milyen formában/formátumban vigyétek a hanghordozót (CD, pendrive, stb), van-e mikrofon, mikrofonállvány. És ne feledkezzetek meg arról sem, ki lesz az, aki mindezeket kezelni fogja majd!
A cikk II. részében az alábbi témákról olvashatsz:
5+1 TIPP az esküvői szertartás tökéletes zenei aláfestéséhez – II. rész
Milyen stílusú zenéket válassz?
Mennyi dalt válassz a szertartáshoz?
Hogyan készítsd el a lejátszási listát?
Tetszett a cikk? Iratkozz fel a hírlevelemre!
Ne maradj le a hasznos tippekről, tanácsokról, trükkökről, amelyeket munkám és a saját esküvőm megszervezése során gyűjtöttem össze Számodra.
Minden, ami az esküvődön megtörténhet – egyenesen a postaládádba!
Szívesen fogadom a véleményed az oldal alján található hozzászólások menüben.
Köszönöm, ha megosztod!